OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim
Pracowita niedziela - pożar wysypiska śmieci - Linowiec Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 03 lutego 2008 19:07

29 lipca nasi strażacy podjęli 3 interwencje związane z pożarami. Dwukrotnie walczyli z ogniem na miejskim wysypisku śmieci oraz gasili pożar sterty gałęzi w Okolu.

 

Pierwsze zdarzenie miało miejsce na miejskim wysypisku śmieci w Linowcu. Do akcji udał się zastęp GBA 2.5/25. Pożarem objęte było prawie 1000 metrów kwadratowych wysypiska. Szczególnym utrudnieniem dla strażaków była nie powierzchnia ale kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Oprócz powierzchni ogień rozprzestrzenił sie w głąb pryzmy śmieci. Pożary podpowierzchniowe są szególnie trudne do ugaszenia ze względu na problem z podaniem środka gaśniczego na odpowiednią głębokość.




Dh Daniel - czas na zmianę ......powietrze się skończyło!!!




Często stosuje się środki zwilżające w tym jednak konkretnym wypadku z pomocą przyszła obsługa wysypiska wspomagając raowników ciężkim sprzętem a dokładniej spychaczem. Śmieci były sykcesywnie rozgarniane a następnie gaszone.




Ze względu na materiały które uległy spaleniu (w dużej mierze tworzywa sztuczne, których produkty spalania często są szkodliwe lub nawt toksyczne) część ratowników musiała pracować w aparatach ODO (ochrony dróg oddechowych)

Wody nikt nie żałował... poszło prawie 300 000 litrów...

Skala pożaru była dosyć duża co odbiło się na konieczności zadysponowania sporych sił i środków oraz sporym zużyciu środków gaśniczych. Prawie 250 metrów sześcinnych wody dostarczono ze stanowiska zasilania zbudowanego przy położonym niedaleko zbiorniku wody. W sumie podano 6 prądów wody w natarciu i zużyto łącznie ok 300 metrów sześciennych wody. Działania ratoniczo gaśnicze trwały ponad 6 godzin.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 2 zastępy, 4 ratowników
OSP - 6 zastępów, 26 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32, SLRR
OSP Siwiałka: GBM 4/8
OSP Skarszewy: GCBA 6/32
OSP Starogard GBA 2,5/25
OSP Sucumin GBA 3/32, GCBA 6/32 SLKw

Kolejne wezwanie wstępnie zgłoszone jako pożar ścierniska w okolicach miejscowości Okole (gmina Starogard) okazało się pożarem sterty gałęzi. Do tej akcji starogardzcy ochotnicy udali się również zastępem GBA. Spaleniu uległa sterta gałęzi o powerzchni ok 6o merów kwadratowych. Strażacy podali 2 prądy wody w natarciu i zużyli ok 15 metrów sześciennych wody Czas prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych: 50 min.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :


PSP - 1 zastęp, 3 ratowników
OSP - 2 zastępy, 13 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32
OSP Siwiałka: GBM 4/8
OSP Starogard GBA 2,5/25

Po powrocie do jednostki zastęp GBA został ponownie zadysponowany do kolejnego pożaru na terenie wysypiska śmieci w Linowcu. Tym razem pożar został zauważony w miarę wcześnie w związku z czym po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali pożar powierzchni pryzmy obejmujący ok 50 metrów kwadratowych Natychmiastowe podanie 3 prądów wody w natarciu skutecznie zapobiegło rozprzestrzenieniu się ognia. Pozostało tylko dogasić pogorzelisko. Zużyto ok 25 metrów sześcinnych wody, a czas akkcji to 3 godz. i 6 min.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :


PSP - 3 zastępy, 8 ratowników
OSP - 1 zastęp, 6 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: GCBA 5/32,GLBA 1.10,  SLOp
OSP Starogard GBA 2,5/25

Foto: Dh Daniel Glinkowski

 
Nasze samochody - odsłona druga Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
wtorek, 11 grudnia 2007 12:17

Nadszedł już czas aby ponownie przedstawić samochody posiadane przez naszą OSP. Pierwszy artykuł na ten temat pt. Nasze samochody ukazał się 21 stycznia 2006 r. Wtedy dysponowaliśmy Starem 244 GBM 2,5/8 oraz Starem 28 SH-18. Od tego czasu troszkę się pozmieniało i myślę że nadszedł czas, aby zaktualizować ten temat...



Samochody gaśnicze:

Nasz nowy nabytek: Star-Man GBA 2,5/25

W środę 24 stycznia oficjalnie otrzymaliśmy nowy średni samochód gaśniczy na podwoziu Star-Man 12-185. Zabudowe pojazdu wykonała firma P.H.U. Stolarczyk z Kielc. Przedstawiamy podstawowe parametry tego pojzadu:

  • kabina jednomodułowa w układzie 1 - 1 - 4
  • przeniesienie napędu na oś tylną w układzie 4 x 2
  • zbionik na wodę o pojemmości 2 500 l.
  • zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250l
  • autopompa dwuzakresowa STOLARCZYK S20 HP o wydjności 2 550 l/min przy ciśnieniu 8 bar oraz 400 l/min przy ciśnieniu 40 bar
  • dozownik środka pianotwórczego DSP 120 (stężenie środka pianotwórczego 3% i 6%)
  • linia szybkiego natarcia o długości 60 m
  • działko wodnopianowe DWP 16 o wydajności 1600 l/min
  • pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy
  • zabudowa wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium posiadająca 7 skrytek zabezpieczonych aluminiowymi roletami


Poniższe zdjęcia przedstawiają rozmieszczenie sprzętu w skrytkach i tak zaczynając od prawej strony pojazdu w pierwszej skrytce znajdują się:

wyposażenie .... strona prawa

  • 3 aparaty ochrony dróg oddechowych marki Auer
  • pływak lini ssawnej
  • stojak hydrantowy i klucz do hydrantów podziemnych

W drugiej skrytce:

  • odcinki tłoczne W-52 i W-75
  • linki asekuracyjne
  • podpinki wężowe

Skrytka trzecia:

  • nasadka do piany ciężkiej
  • rozdzielacz kulowy
  • 3 prądownice typu turbo
  • nosze typu deska wraz ze stabilizatorem głowy + zestaw szyn Kramera (dotępne z obu stron pojazdu)
  • linia szybkiego natarcia zakończona prądownicą POHORJE
  • wytwornica piany średniej
  • zasysacz liniowy do środka pianotwórczego


Skrytka tylna - pulpit sterowniczy autopompy S 20 HP


Lewa strona pojazdu skrytka pierwsza:

  • najaśnice masztu oświetleniowego 2x 1 000 W
  • piła do betonu i stali STHILL + zapas paliwa
  • miotły, łopaty, szpadle
  • zapas sorbentu Sintac
  • zapas neutralizatora Sintan
  • agregat prądotwórczy + zapas paliwa


Skrytka druga :

  • pompa elektryczna do wody brudnej
  • urządzenia do rozprowadzania sorbentu i neutralizatora
  • pilarka do drzewa Husqwarna (nie ma jej na zdjęciu - w trakcie czyszczenia po akcji)
  • torba medyczna PSP- R1


Skrytka trzecia:
  • nosze typu deska wraz ze stabilizatorem głowy + zestaw szyn Kramera (dostępne z obu stron pojazdu)
  • kamizelka stabilizacyjna KED
  • pachołki
  • zapas środka pianotwórczego - zasobnik do zasysacza liniowego
  • najaśnice na trójnogu 2 x 500 W

Na dachu pojazdu umieszczone są odcinki lini ssawnej wraz ze smokiem i koszem  oraz drabina aluminiowa 10 m


Nasz niezawodny Star 244 GBA 2.5/8

Nasz wysłużony ale nadal w pełni sprawny Star 244 wciąż pozostaje w podziale bojowym. Ze względu na swoje właściwości jezdne jest dysponowany do zadań w trudniejszym terenie gdzie GBA mógby po prostu nie dojechać. Więcej danych na temat jego wyposażenia znajdziecie w artykule "Nasze samochody".


Samochody specjalne:

Na wyposażeniu naszej jednostki znajduje się również pojazd specjalny SH 18 wyposażony w podest roboczy na ramieniu hydraulicznym tzw. podnośnik o wysokości max. 18 m.  Jak zapewne pamiętacie pojazd ten uległ spaleniu w wyniku zwarcia instalacji elektrycznej. Jako że sam podnośnik nie uległ uszodzeniu podwozie Star 18 zostało zastąpione na Star 1142, a samo urządzenie zostało poddane generalnemu remontowi.  Przebudowany został cały pion wodny  co pozwoli na skuteczniejsze prowadzenie działań gaśniczych. Na wyposażeniu znajdują się też 2 pilarki do drewna oraz sporo drobniejszego sprzętu podręcznego co pozwala na szybkie i skuteczne podejmowanie takich działań jak na przykład  w artykule akcji w Smętowie Granicznym.



 
Pokaz ratownictwa wysokościowego - obóz MDP Skrzynia 2007 Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
poniedziałek, 03 września 2007 11:13

W dniach 12 i 13 lipca obóz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Skrzyni  odwiedzili  strażacy z OSP Tczew. Jest to jednostka która  wyspecjalizowała się w  ratownictwie  wodnym i  wysokościowym.

W czwartek 12 lipca zaprezentowali oni techniki i sprzęt związany z ratownictwem wodnym. Młodzi adepci pożarnictwa mieli okazję zapoznać się z pełnym wyposażeniem płetwonurka, obejrzeli krótki pokaz nurkowania a druhowie ze Tczewa wyczerpująco odpowiadali na pytania związane z tym tematem. Jak się okazało nurkowanie wcale nie jest takie proste jak to często pokazuje sie w telewizji.

Następnego dnia w piątek na obóz przyjechał dh Mariusz. Oczywiście nie przyjechał wypoczywać tylko sprowadził do Skrzyni nasz wysięgnik SH-18.  Tak zaczął się kolejny dzień  atrakcji  zorganizowanych dzięki pomocy  ratowników  ze  Tczewa. Do podestu roboczego podpięto drabinkę speleologiczną i wyniesiono ją na wysokość 18 metrów. Każdy miał okazję wspiąć się na samą górę i choć nie było to zadanie łatwe to nikt nie poddawał się bez walki. Widok jaki rozciągał się z tej wysokości oraz świadomość pokonania własnych słabości był wspaniałą nagrodą za poniesiony trud.

 

W drodze na szczyt......

Każdy kto wspinał się na drabinkę był zabezpieczony za pomocą specjalnych szelek oraz uprzęży oraz asekurowany przez doświadczonych ratowników ze Tczewa. Droga powrotna na dół była o wiele łatwiejsza ponieważ był to zjazd na linie wypuszczanej przez osobę asekurującą.

Spowrotem na ziemie - szybciej, łatwiej i ... przyjemniej

Asekuracja - podstawa bezpiecznej wspinaczki.

 

Zainteresowanie było naprawdę spore i dzięki ciężkiej pracy ratowników z OSP Tczew wszyscy podopieczni naszego obozu (a było to prawie 200 osób) mieli okazję zmierzyć się z tym wyzwaniem. Zresztą nie tylko młodzież próbowała swych sił. Także część obozowej kadry zaprezentowała swoje umiejętności wspinaczkowe.

 

Kadra też musi się wykazać ; )

 

Druhna Sylwia na wysokości zadania.

 

Na koniec wypada jeszcze raz serdecznie podziękować druhom z OSP Tczew, dzięki którym nasza młodzież miała okazję atrakcyjnie spędzić obozowy czas.

Foto: Lemi


 
Obóz MDP "Skrzynia 2007" Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
niedziela, 19 sierpnia 2007 10:37

Jak co roku na początku lipca w miejscowości Skrzynia nad jeziorem Słonym organizowany jest  obóz wypoczynkowo - szkoleniowy dla członków Młodzieżowych Drużyn z Pożarniczych z terenu powiatu Starogardzkiego.


W tym roku w obóz odbywał sie w dniach 10 - 18 lipca i uczestniczyło w nim 195 członków MDP a opiekowało sie nimi 40 osobowa kadra opiekuńcza i pomocnicza. Wśród uczestników najliczniej reprezentowana była gmina Starogard (ponad 90 osób). Były także drużyny z Bobowa, Zblewa, Osieka, Osiecznej, Smętowa Granicznego, Skórcza, Lubichowa, Kalisk, Czarnej Wody, oraz miasta Starogard. Tak jak co roku i tym razem na młodzież czekało mnóstwo atrakcji. Wśród atrakcji znalazły się obozowe dyskoteki oraz ogniska, konkurs karaoke, wybory miss obozu, obozowy chrzest i śluby. Wśród zajęć sportowych sporym zainteresowaniem cieszyły się zawody w piłce nożnej i siatkowej. W miarę możliwości pogodowych młodzież korzystała z kąpieliska o raz kajaków. Duży nacisk położono na konkursy i szkolenia związane ze strażacki rzemiosłem. Ćwiczenia bojowe, sztafeta pożarnicza, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej stanowiły dla obozowiczów "chleb powszedni". Młodzi adepci pożarnictwa mieli również okazje zapoznać się ze sprzętem do nurkowania, przećwiczyć elementy ratownictwa wysokościowego oraz wspiąć się na drabinę o wysokości 30m. Szczególnymi dniami były czwartek 12 lipca kiedy odbyła się wieczorna Msza Święta odprawiona przez kapelana strażaków, oraz wtorek 17 lipca gdzie w obecności zaproszonych gości odbyło się ślubowanie oraz wręczenie zdobytych odznak i specjalności strażackich. Wszystkie zajęcia zarówno te sportowe jak i związane z pożarnictwem oraz szkolenia teoretyczne osadzone były w planie zajęć który wyglądał w następująco:

Plan pracy obozu szkoleniowo - wypoczynkowego dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Dzień Przedpołudnie Popołudnie Wieczór
poniedziałek 09-07-07 Przyjazd na miejsce obozowania. Podział na drużyny, przydział opiekunów. Zakwaterowanie Zagospodarowanie się w namiotach. Zapoznanie się z regulaminem obozu i przepisami BHP. Wybór drużynowych.Zajęcia na wodzie, kąpiel, plażowanie. Ognisko powitalne. Przedstawienie całej kadry obozu. Wspólne śpiewanie piosenek, pląsy.
wtorek 10-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -zwijanie i rozwijanie odcinka W 52 na czas -budowanie linii gaśniczej na czas. Zajęcia pod hasłem "Jestem lepszy - nie piję, nie palę". Zajęcia na wodzie (kajaki), kąpiel, plażowanie Wyprawa do lasu w celu wyszukania materiałów do upiększania obozu (trawy, korzenie, kamienie). Spartakiada obozowa. Kąpiel i plażowanie. Dyskoteka obozowa.
środa 11-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -przelewanie wody odcinkiem W 75 do pojemnika -przetłaczanie piłki w odcinku W 75. Zajęcia sportowe (piłka nożna i siatkowa). Zajęcia pod hasłem "Narkotyki - śmiertelny wróg". Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne (mecz piłki nożnej: kadra obozu kontra uczestnicy). Spartakiada obozowa. Przygotowanie zajęć wieczornych( wybór uczestników, opracowanie scenariusza zabawy). Kąpiel i plażowanie. Zabawa w "Randkę w ciemno"
czwartek 12-07-07 Zawody z użyciem sprzętu pożarniczego -rzut odcinkiem W 52 do celu -sztafeta pożarnicza (wahadłowo). Zajęcia pod hasłem "Radzę sobie z problemami". Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne (eliminacje drużyn w turnieju piłki nożnej i siatkowej). Spartakiada obozowa. Wieczorna Msza Święta. Dyskoteka obozowa.
piątek 13-07-07 Wymarsz do rezerwatu przyrody pod hasłem "Cudze chwalicie swego nie znacie" Poznanie walorów turystycznych i przyrodniczych najbliższych okolic. Zajęcia pod hasłem "Lubię siebie i innych" Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie Zajęcia sportowo - rekreacyjne, zawody pływackie i wyścigi kajakowe. Spartiakiada obozowa. Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie. "Mini lista przebojów" konkurs karaoke.
sobota 14-07-07 Zajęcia z użyciem sprzętu wspinaczkowego."Test lęku wysokości" - wchodzenie na drabinę pożarniczą SD-30 Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie Spartakiada obozowa.Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie. Wybory Miss i Mistera obozu.
niedziela 15-07-07 Wymarsz patrolowy całego obozu. (Zadania na trasie związane z ochroną przeciwpożarową. Obóz podzielono na grupy. Cel marszu - OSP Osiek) Śluby obozowe.
poniedziałek 16-07-07 Zajęcia z ratownictwa medycznego: udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (zajęcia teoretyczne i praktyczne). Zajęcia z użyciem sprzętu pożarniczego : ćwiczenie bojowe. Zajęcia na wodzie: kąpiel i plażowanie. Zawody w zapasach. Spartakiada obozowa.Zajęcia na wodzie: kąpiel, plażowanie. Chrzest obozowy .
wtorek 17-07-07 Zakończenie spartakiady obozowej. Zajęcia na wodzie i plażowanie. Uroczyste ślubowanie obozowiczów na sztandar w obecności zaproszonych gości. Pokaz sprawności bojowej straży pożarnej Pożegnalna dyskoteka obozowa.
środa 18-07-07 Pakowanie i przygotowanie do odjazdu. Likwidacja obozowiska.
 
Pożar magazynu odzieży w Demlinie Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
piątek, 23 lutego 2007 22:22

Dnia 23 lutego ok. godz 18:30 zostaliśmy zadysponowani do pożaru magazynu - sortowni odzieży używanej w Demlinie gm. Skarszewy. Na miejsce udaliśmy sie zastępem GBA 2,5/25.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pożar był już bardzo rozwinięty i obejmował dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni 1 350 m2 i kubaturze ok 10 800 m3 zaadaptowany jako magazyn. Na parterze umiejscowiona była sortownia i magazyn odzieży natomiast piętro było wyłączone z użytku. Na miejsce przybywały kolejne zastępy OSP dysponowane z terenu powiatu.

GCBA z OSP Zblewo na miejscu zdarzenia!!!

 

Kolejne zastępy OSP podejmują działania.

 

Panująca ujemna temperatura (-8 stopni C) oraz spore problemy z zasilaniem w wodę znacznie utrudniały prowadzenie skutecznych działań gaśniczych. Zdarzało się, że pozostawiona na chwilę zamknięta prądownica po prostu zamarzała. Wprowadzonych do środka ratowników wyposażonych w sprzęt ODO wycofano z budynku z powodu naruszenia jego konstrukcji. Temperatura była tak wysoka że runęła jedna ze ścian szczytowych oraz częściowo zaczął się zarywać żelbetonowy strop. Ze względu na bezpieczeństwo ratowników działania prowadzone były wyłącznie z zewnątrz budynku.

 

Prądy wody podawano z bezpiecznej odległości.

 

Do czasu opanowania sytuacji działania prowadzono wyłącznie z zewnątrz budynku.

 

Dopiero po opanowaniu sytuacji wprowadzono do środka ratowników i przystąpiono do dogaszania pogorzeliska. Sterty niedopalonych ubrań zostały dokładnie sprawdzone i przelane tak aby nie doszło do kolejnego pożaru.

 

Dogaszanie pogożeliska.....

 

Powyginana metalowa prowadnica przy suficie - tu musiało być naprawdę gorąco!

 

Pożar ten został skalsyfikowany jako bardzo duży. Wstępnie straty oceniono na 4 000 000 zł. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 18 godzin.

W działaniach udział wzięły następujące siły i środki :

PSP - 3 zastępy, 17 ratowników

OSP - 12 zastępów, 51 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdańsk: GCBA 5/32, SLRR, SLOP

OSP Pogódki: GBAM 2,5/8+8

OSP Siwiałka: GBM 4/8

OSP Skarszewy: GCBA 6/32, GBA 2,5/16 , SLRT

OSP Starogard GBA 2,5/25

OSP Sucumin GBA 3/32, GCBA 6/32

OSP Szczodrowo GCBA 6/32

OSP Zblewo GCBA 10/48

Foto: dh Marek


 
Alarmowo do Kościoła... czyli dh Marek się żeni!!! Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 18 lipca 2007 19:57

Dzień 23 czerwca na długo pozostanie w naszej pamięci. Tego to właśnie dnia nasz kolega dh Marek wraz z wybranką swego serca Anitą stanęli na ślubnym kobiercu.

Ceremonia ślubna odbyła sie w kościele - kaplicy pw Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. Jak to bywa w tradycji naszej jednostki udaliśmy sie złożyć naszemu koledze życzenia z tej okazji. Chętnych było sporo, co zmusiło nas do wyjazdu dwoma zastępami tzn: GBA i GBM.

Następnie orszak ślubny prowadzony (oczywiście alarmowo) przez zastęp GBA udał sie na miejsce zabawy weselnej. W tym samym czasie GBM przygotował bramę z 2 kurtyn wodnych, co wyglądało bardzo efektownie i podobało się zarówno Młodej Parze jak i przybyłym gościom. Woda lała się strumieniami.

Mamy nadzieję że dh Marek będzie się wywiązywał z obowiązków małżeńskich równie dobrze i sumiennie jak ze służby w szeregach naszej OSP.

W maleńkiej obrączce uczuć świat cały,
Miłość, obowiązek, wznios
łe ideały.
Maleńka obrączka a znaczy tak wiele,
Na całe życie włożona w kościele...
SZCZĘŚĆ BOŻE MŁODEJ PARZE !!!

Życzą druhowie i przyjaciele z OSP Starogard Gd.



Foto: dh Marek



 
Usuwanie konarów drzew w Smętowie Granicznym Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
środa, 20 czerwca 2007 19:12

Druga połowa stycznia br. obfitowała w bardzo silne wiatry. Spowodowało to zwiększoną liczbę wyjazdów do powalonych oraz niebezpiecznie pochylonych drzew i połamanych konarów.

Jedno z takich zdarzeń miało miejsce 18 stycznia w Smętowie Granicznym gdzie zostaliśmy zadysponowani do usunięcia niebezpiecznie zwisających konarów na ul. Kolejowej. W związku ze specyfiką zdarzenia do tego zadania zadysponowany został zastęp SH-18. Po przybyciu na miejsce rozstawiono wysięgnik i przystąpiono do usuwania niebezpiecznych konarów. Całość działań oraz oświetlenie miejsca pracy zabezpieczali strażacy z OSP Smętowo, którzy na miejsce zdarzenia przybyli zastępem GBA. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (deszcz i silne podmuchy wiatru) zadanie zostało wykonane i konary które zagrażały przechodniom oraz pojazdom poruszającym się ul. Kolejową zostały usunięte. Niestety pogoda odbiła się również na jakości zdjęć.

 

Serdecznie dziękuje dh Krzysztofowi z OSP Smętowo za udostępnienie zdjęć i zezwolenie na ich publikację.

 

 
TIR w rowie Drukuj Email
Wpisany przez Marcin Lemke   
sobota, 16 czerwca 2007 18:09

Dnia 5 stycznia zostaliśmy zadysponowani do groźnie wyglądającego wypadku drogowego na drodze wojewódzkiej nr 222 pomiędzy miejscowościami Kokoszkowy i Janin.

Do tego wezwania udaliśmy się wozem GBA 2.5/25 wraz z zastępem SLRt z JRG Starogard Gd. Następnie zadysponowano SLRt z OSP Siwiałka.

 

Na miejscu zdarzenia zastaliśmy ciągnik siodłowy marki Renault wraz  z naczepą który zjechał na prawą stronę, zsunął sie z 2 metrowej skarpy a następnie przewrócił na prawy bok. Działania ratownicze polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, utworzeniu dostępu do naczepy poprzez wycięcie krzaków oraz kierowaniu ruchem pojazdów do czasu przybycia policjii. Okazało się że ten TIR przewoził 25 ton bananów.

Kierowca ciągnika siodłowego wyszedł z tego wypadku bez szwanku, jak twierdził przyczyną zdarzenia było zajechanie drogi przez nieustalony samochód osobowy który wyprzedzał inny pojazd. Kierowca TIR-a starając się uniknąc zderzenia zjechał na prawą stronę i już nie wrócił na swój pas ruchu. Towar z wywróconej naczepy został przeładowany do innej podstawionej przez prywatną firmę natomiast jako że wywrócony pojazd nie stanowił bezpośredniego zagrożenia został pozostawiony na miejscu i usunięty przez właścicela.

Zdjęcia może nie najwższej jakości (bo z tel. komórkowego) ale naszym zadaniem nie jest robienie zdjęć ;-)

 

Foto: Berni

 
Ofiara śmiertelna Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 16 maja 2006 20:08

Dnia 26 maja w trakcie powrotu z akcji gaszenia pożaru stogu słomy w miejscowości Bączek gmina Skarszewy zostaliśmy zadysponowani ok godzinny 3:05 do pożaru budynku mieszkalnego w Mościskach gmina Lubichowo.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy budynek jednorodzinny w znacznym stopniu objęty pożarem. Zastępy które przybyły wcześniej zabezpieczyły miejsce zdarzenia. Zasilanie odbywało sie ze stanowiska wodnego które utworzono przy pobliskim stawie. Po odcięciu zasilania w energię elektryczną wprowadzono ratowników do budynku. W trakcie przeszukiwania pomieszczeń w jednym z nich ujawniono zwłoki mężczyzny, prawdopodobnie właściela mieszkania. Straty popożarowe oszacowano na około 50 000 zł.

W akcji udział brali strażacy ochotnicy z OSP Starogard Gd., Lubichowo, Zielona Góra oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Starogardzie Gd.

 
Ośmiogodzinny pożar Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 15 maja 2006 20:07

Dnia 15 maja 2006 roku około godz. 19:35 zadysponowano nas do pożaru stogu w miejscowości Bączek niedaleko Skarszew. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy stóg słomy w całości objęty ogniem.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad 8 godzin i uczestniczyło w niej 27 strażaków z: Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Starogardzie Gd oraz OSP Starogard Gdański, Skarszewy, Szczodrowo i Pogódki. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podjęliśmy działania gaśnicze palącego się stogu oraz zabezpieczaliśmy pobliski zagajnik, który znajdował się bardzo blisko pożaru.

Kolejne zastępy straży pożarnej zbudowały linię zasilającą z sieci hydrantowej w pobliskim zakładzie. Następnie przy pomocy sprzętu mechanicznego rozgarnięto część pozostałej sterty słomy i przelano ją wodą. Spaleniu ulego ok. 260 ton słomy. Dalsze czynności prowadzi miejscowa policja.

 
Pożar na wysypisku Drukuj Email
Wpisany przez Grzegorz Turzyński   
poniedziałek, 03 kwietnia 2006 18:49

Wczoraj w godzinach nocnych, strażacy PSP i OSP podjęli kolejną próbe ugaszenia pożaru na miejskim wysypisku śmieci. Ze względu na specyfike takiego pożaru (ogień w głębszych warstwach a nie na powierzchni) do gaszenia przystąpiło kilka jednostek.

Pożar gaszono jednocześnie w kilku miejscach.

Po wstępnym przelaniu wodą potrzebny okazał się ciężki sprzęt do odsłonięcia głębszych warstw śmieci

Walka toczyła się do póżnych godzin nocnych.

Ale nic nie trwa wiecznie............woda w końcu musi się skończyć........

" No co z tą wodą......???............"

" Chyba się skończyła........ "



 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 17

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj95
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu343
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981605

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 5

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional