V Mistrzostwa Ratownicta Medycznego i Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Drukuj Email
niedziela, 21 czerwca 2009 23:01
Budowa lini tłocznych
Ćwiczenie bojowe w wykonaniu dziewczyn z OSP Starogard

Dnia 20 czerwca o godz. 9:00 na stadionie miejskim im. Kazimierza Deyny rozpoczęły się V Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego, oraz Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze.  Na płycie boiska gromadziło się ponad 150 strażaków.


Reprezentanci wszystkich drużyn
Zbiórka na chwilę przed rozpoczęciem zawodów

Zawody rozpoczęły się zbiórką i przemarszem uczestników pod główną trybunę stadionu. Tam prowadzący zawody złożył meldunek Prezesowi Powiatowemu ZOSP RP dh Wiesławowi Wrzesińskiemu. Wśród zebranych gości był Prezydent Miasta dh Edmund Stachowicz, przedstawiciele starostwa, Komendant Powiatowy PSP Starogard bryg. Zbigniew Kamiński, d-ca JRG kpt. Dariusz Żywicki, komendanci gminni OSP i inni zaproszeni goście.

Do rywalizacji w zawodach pożarniczych stanęło 15 drużyn w tym 3 kobiece. W mistrzostwach ratownictwa medycznego udział wzięło 13 drużyn.

 

V Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego

W tym roku ratownicy medyczni mieli naprawdę wysoko postawioną poprzeczkę. Na wszystkich trzech stanowiskach czekali na nich doskonale przygotowani pozoranci. Sztuczna „krew” lała się z otwartych złamań i miejsc po amputacji urazowej.

 

Wypadek komunikacyjny  - poszkodowana pozorantka
Zadanie - udzielić pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym

 

Na pierwszym stanowisku jedna z osób rozwiązywała test a następnie cały zespół przechodził do osoby z amputacją urazową prawej ręki. Kolejnym punktem był wypadek komunikacyjny. Tu poszkodowana była młoda kobieta i dziecko. Ostatnim zadaniem było udzielenie pomocy medycznej osobie podtopionej z licznymi urazami(pozdrowienia dla pozorantki ze Starostwa Powiatowego). Ze względu na stanowisko przygotowane na skarpie graniczącej z rzeką Wierzycą konieczne było przetransportowanie poszkodowanej do namiotu pneumatycznego. Tam strażacy musieli jeszcze zaprezentować umiejętność prowadzenia RKO (resuscytacji krążeniowo – oddechowej) oraz umiejętności dobierania i zakładania rurki Guedela (popularnie nazywanej rurką ustno – gardłową)

 

W roli poszkodowanej nasza znajoma z ćwiczeń w starostwie
Stanowisko przy wierzycy - osoba podtopiona

Łącznie przy wykonywaniu tych zadań ratownicy mogli zdobyć 600 pkt.

Po przejściu wszystkich drużyn przez stanowiska i podsumowaniu punktów przez komisję sędziowską wyniki były następujące:

I miejsce – OSP Kaliska 445 pkt.
II miejsce – OSP Siwiałka 435 pkt.
III miejsce – OSP Osiek 430 pkt.
IV miejsce – OSP Skarszewy 420 pkt.
V miejsce – OSP Starogard – 385 pkt
VI miejsce OSP Zblewo
VII miejsce – OSP Skórcz
VIII miejsce – OSP Czarna Woda
IX miejsce – OSP Zielona Góra
X miejsce – OSP Wielki Bukowiec
XI miejsce – OSP Bobowo
XII miejsce – OSP Leśna Jania
XIII miejsce – OSP Osieczna

Zawody były zorganizowane bardzo profesjonalnie. Poszczególne komisje pracowały szybko i sprawnie. Należy też podziękować pozorantom, którzy wytrwale znosili poczynania ratowników. Uważam, że wszyscy ratownicy biorący udział w tych mistrzostwach będą je mile wspominać niezależnie od zajętego miejsca.
Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze.
W czasie, kiedy pierwsze drużyny ratowników wykonywały swoje zadania na bieżni okalającej starogardzkie boisko rozgrywano pierwszą konkurencję. Była nią sztafeta pożarnicza z przeszkodami 7x50m.
Pierwsze wystartowały kobiety. Różnice w wynikach poszczególnych grup wahały się w granicach 2- 3 sekund. Pierwsze miejsce w tej konkurencji zajęły reprezentantki OSP Czarna Woda. Za nimi uplasowały się panie z OSP Sucumin i OSP Starogard.
Czas start!!!
Ćwiczenie bojowe - każda sekunda na wagę złota
Następnie na tor przeszkód weszli panowie. Tutaj również różnice pomiędzy poszczególnymi drużynami były niewielkie. Pierwsze miejsce zajęła OSP Siwiałka. Kolejne były OSP Skórcz i Czarna Woda.
Drugim zadaniem było ćwiczenie bojowe. Pierwsze wystartowały panie. I tym razem bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki z Czarnej Wody. Na kolejnych miejscach znalazły się reprezentantki ze Starogardu i Sucumina.
Wśród panów miejscami na podium za ćwiczenie bojowe podzielili się strażacy z Siwiałka, Zielonej Góry i Skórcz. Szczególny pech trafił się naszym zawodnikom. Okazało się, iż odcinki linii ssawnej miały nieprzepisową długość i drużyna została zdyskwalifikowana.
Miejmy nadzieję, że na następnych zawodach taka sytuacja się nie powtórzy w myśl powiedzenia, że „Każda porażka jest nawozem przyszłego sukcesu”. Nie stawiła się również drużyna ze Smętowa Granicznego.
Po podliczeniu punktów przez komisję sędziowską klasyfikacja generalna zawodów wyglądała następująco:

Kobiety:
I miejsce - OSP Czarna Woda 127.80 pkt.
II miejsce - OSP Starogard 155,68 pkt.
III miejsce - OSP Sucumin 183,19 pkt
Mężczyźni
I miejsce – OSP Siwiałka 109,89 pkt.
II miejsce - OSP Zielona Góra 124,08 pkt.
III miejsce – OSP Skórcz 124,19 pkt.
IV miejsce – OSP Czarna Woda 135,64
V miejsce – OSP Piece 141,75 pkt.
VI miejsce – OSP Pinczyn 150.48 pkt.
VII miejsce – OSP Osiek 154,96 pkt.
VIII miejsce - OSP Bobowo158,53 pkt.
IX miejsce – OSP Pączewo 159, 54 pkt.
X miejsce – OSP Osieczna 160,57 pkt.
XI miejsce – OSP Skarszewy 207 pkt.
XII miejsce – OSP Starogard - dyskwalifikacja

 

Zawody przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Uczestnicy nie zgłaszali żadnych uwag do komisji sędziowskiej, nie zgłaszano też żadnych wypadków czy urazów. Bardzo ważną częścią tej imprezy było jej zakończenie. Wszystkie zespoły które uczestniczyły w zawodach i mistrzostwach otrzymały pamiątkowe dyplomy, a drużyny zajmujące czołowe miejsca otrzymały również nagrody rzeczowe. Niestety na zakończeniu zabrakło również męskiej drużyny z naszej jednostki.  Starogardzcy ratownicy zostali wezwani do usunięcia roju pszczół z drzewa przy jednej z głównych ulic naszego miasta.

 

Pachołki przewrócone ...
zadanie wykonane....

Po zakończeniu zawodów wszyscy uczestnicy mieli okazję zasiąść do wspólnego stołu i  skosztować pysznej strażackiej grochówki. Niestety ze względy na bardzo napięty terminarz nie udało się sfotografować zmagań niektórych drużyn oraz ceremonii wręczenia nagród i dyplomów.

Sporo zdjęć możecie zobaczyć w na stronie Kamela

Już wkrótce więcej zdjęć w naszej  Galerii

 

Foto: Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional