Pożar w Starostwie Powiatowym - ćwiczenia Drukuj Email
środa, 17 czerwca 2009 17:59

Wozy gaśnicze na tle Starostwa Powiatowego

Sily i środki na miejscu zdarzenia....


Dziś (17 czerwca) o godz. 14:25 budynkiem Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim wstrząsnął wybuch. Po chwili do PSK w Starogardzie wpływa telefoniczna informacja od dyżurnego policji o eksplozji i pożarze, do którego doszło na drugim piętrze Starostwa  Powiatowego. Na miejsce zdarzenia wysłane zostaje 5 zastępów PSP Starogard oraz GBA2,5/25 z naszej OSP. Tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczeń, które miały miejsce na tym znanym wszystkim obiekcie przy ul. Kościuszki.

W kolejności: GLBA , GCBA, SLRd z przyczepką i nasz GBA
Dojazd zastępów na miesjce zdarzenia
Na miejsce zdarzenia zadysponowano SLOp, GLBA 1,5/12 , SLRd z przyczepką, w której znajduje się namiot pneumatyczny oraz GCBA 5/24 z JRG PSP Starogard, SLOp z Komendy Powiatowej PSP Starogard i GBA 2,/25 z OSP Starogard. W tym czasie w budynku starostwa trwała już ewakuacja. Po przybyciu na miejsce strażacy otrzymali informację, że na drugim piętrze doszło do eksplozji, w wyniku której pożarem objęte zostały pomieszczenia biurowe. Ewakuacja pracowników i petentów została zakończona. Ustalono też, że w budynku pozostały 2 osoby poszkodowane w wyniku wybuchu oraz istnieje prawdopodobieństwo uwięzienia osób w windzie (włączony sygnał alarmowy z windy).
Ratownik medyczny PSP oraz Marek i Michał z naszej OSP.
Przygotowanie do przejęcia osób poszkodowanych

Kierujący akcją ratowniczą otrzymuje potwierdzenie wyłączenia energii elektrycznej. Poleca ratownikom z zastępu GLBA rozwinięcie linii gaśniczej w natarciu wewnętrznym. Kolejna rota również wyposażona w aparaty ODO (ochrony dróg oddechowych) wchodzi do obiektu z zadaniem ewakuacji osób poszkodowanych.

W tym samym czasie ratownicy z pozostałych zastępów zajmują się sprawieniem namiotu pneumatycznego, który będzie służył jako punkt medyczny. Czterem poszkodowanym, którzy byli w stanie samodzielnie opuścić budynek udzielana jest pomoc medyczna. Po rozłożeniu namiotu osoby poszkodowane zostają przeniesione do namiotu i objęte opieką. Na miejsce przybywają kolejne karetki pogotowia oraz radiowozy policji. Ze względu na skalę zdarzenia ulica Kościuszki od ronda do skrzyżowania z al. Jana Pawła II zostaje wyłączona z ruchu i zablokowana przez policję.

 

Osoba w ciężkim stanie chwilę po wyniesieniu z budynku.
Pierwsza z poszkodowanych osób pod opieką strażaków.

 

Ratownicy, którzy weszli do obiektu ewakuują pierwszą z poszkodowanych osób. Zaraz po opuszczeniu budynku zostaje ona zaopatrzona pod względem medycznym i przekazana załodze pogotowia ratunkowego. Po chwili odnaleziono drugą z poszkodowanych osób. I w tym wypadku ratownicy działają w podobny sposób.

 

Najciężej poszkodowani byli natychmiast przewożeni do szpitala.
Ewakuacja i przekaznie drugiej z poszkodowanych osób.

 

Pożar zostaje ugaszony. Strażacy, pracujący na drugim piętrze przekazują informację o pozostałościach, które mogły być ładunkiem wybuchowym. Na pogorzelisko wkraczają policjanci a strażacy zajmują się 2 osobami, które utknęły w windzie. Z pomocą pracownika obsługi technicznej starostwa opuszczają windę na najniższy poziom, otwierają ją i wyprowadzają na zewnątrz uwięzionych petentów. Pozostali ratownicy przewietrzają zadymione pomieszczenia i przeszukują obiekt.

Po przeszukaniu i wykluczeniu obecności jakichkolwiek osób oraz oddymianiu pomieszczeń kierujący akcją ratowniczą podejmuje decyzję o przekazaniu budynku Sekretarzowi Powiatu. Strażacy zwijają sprzęt i poszczególne zastępy wracają do jednostek.

W ćwiczeniach brało udział 6 zastępów straży pożarnej (5 z PSP – 12 ratowników 1 z OSP – 6 ratowników) 3 karetki pogotowia ratunkowego, 6 pojazdów Policji, Straż Miejska oraz ratownicy PCK.

Każde takie ćwiczenia są okazją do podnoszenia kwalifikacji, tym razem jednak nie tylko strażacy mogli się szkolić. Dzięki zaangażowaniu tak wielu służb sprawdzono procedury przy podejmowaniu wspólnych interwencji. Pracownicy Starostwa Powiatowego mieli możliwość praktycznego przećwiczenia ewakuacji. Strażacy zapoznali się z układem przestrzennym budynku i miejmy nadzieję, że ta wiedza przyda się tylko i wyłącznie przy załatwianiu swoich prywatnych spraw oraz wspólnych ćwiczeniach.

 

Foto:Lemi

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional