Pożar piwnicy w budynku wielorodzinnym - Kolincz ul Główna Drukuj Email
wtorek, 21 lipca 2009 22:18
Image
Nasz GBA na miejscu zdarzenia


Dziś ( wtorek 21 lipca) o godz. 5:01 do starogardzkiego PSK wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym w Kolinczu. Na miejsce zadysponowano 3 zastępy PSP Starogard oraz 2 zastępy OSP ( po jednym ze Starogardu i Bobowa)
Image
2 zastępy PSP i GBA z OSP Bobowo

Do zdarzenia wyjechały GCBA 5/24 , GLBA 1,5/12 oraz SLOP z JRG PSP Starogard, GBA 2,5/25 z OSP Starogard oraz GBA 2,5/16 z OSP Bobowo. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ratownicy zastali rozwinięty pożar w pomieszczeniu piwnicy. W całym budynku panowało spore zadymienie w związku z tym kierujący działaniami ratowniczymi polecili przeszukanie wszystkich pomieszczeń. W wyniku przeszukania odnaleziono 75 letnią kobietę, której dym odciął drogę ucieczki. Reszta osób samodzielnie opuściła budynek. Osoba poszkodowana została ewakuowana na zewnątrz budynku. W tym samym czasie strażacy drugiego zastępu podali 2 prądy wody do pomieszczeń objętych pożarem. Nasi ratownicy, po przybyciu na miejsce, rozstawili drugi agregat oddymiający, 3 ratowników ponownie przeszukało wszystkie pomieszczenia ( w tym również 2 pomieszczenia strychów) a czwarty strażak (dh Daniel Glinkowski) udzielał pomocy przedmedycznej poszkodowanej staruszce. Pani ta uskarżała się na duszności i ból w klatce piersiowej, więc na miejsce zadysponowano karetkę
pogotowia.
Image
Nasi ratownicy wewnątrz wypalonej piwnicy

Image
Image
Pogotowie energetyczne na miejscu
Po zlokalizowaniu pożaru ratownicy przystąpili do jego dogaszania. Okazało się, iż palił się opał składowany w jednej z piwnic. Materiały objęte pożarem zostały wyrzucone na zewnątrz i przelane prądem wody. Strażacy sprawdzili również pozostałe piwnice pod kątem przeniknięcia pożaru przez kanały wentylacyjne.

Osoba poszkodowana została przekazana obsadzie pogotowia ratunkowego i przewieziona do szpitala św. Jana. Pracownicy energetyki odcięli dopływ prądu do budynku. Na miejsce przybył również patrol Policji. Działania zakończono przekazując miejsce zdarzenia uprawnionej osobie, po czym zastępy wróciły do jednostek.Strażacy pracowali w naprawdę ciężkich warunkach. Ogromne zadymienie, wysoka temperatura ( rury kanalizacyjne wykonane z PCV odkształciły się tak, jakby zostały wykonane z plasteliny) nie ułatwiały ratownikom akcji. W chwili pożaru w budynku znajdowało się 20 osób, w tym 5 dzieci. Akcja trwała 1h i 48 min. Ratownicy podali 2 prądy wody w natarciu, zużywając jej ok 2m3. Pomieszczenia objęte pożarem miały około 50m2 powierzchni i kubaturę 150m3. Straty oceniono wstępnie na 20 tyś zł. zaś uratowane mienie na 200 tyś zł.


Image
Z piwnicy usunięto cały nadpalony opał


W działaniach wzięły udział następujące siły i środki:

PSP - 3 zastępy, 7 ratowników

OSP - 2 zastępy, 7 ratowników

Wykaz zastępów:

PSP Starogard Gdański: SLOp, GCBA 5/24 , GLBA 1,5/12

OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/2

OSP Bobowo: GBA 2,5/16

Pogotowie Ratunkowe, Policja, Energetyka


 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional