Powiatowy Dzień Strażaka 2012 - 150 lat OSP Starogard Drukuj Email
piątek, 25 maja 2012 11:33

alt

19 maja o godz. 9:00 uroczystym otwarciem wystawy w Starogardzkim Centrum Kultury rozpoczęły się obchody Powiatowego Dnia Strażaka. W tym też dniu ratownicy z naszej jednostki obchodzili 150-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej, a funkcjonariusze PSP 20-lecie i powołania Państwowej Straży Pożarnej. Była uroczysta msza święta, przemowy, odznaczenia, medale, drobne upominki i pamiątki. Ta wspaniała rocznica na długo pozostanie w naszej pamięci. - Foto w GALERII
Zdjęcia, dyplomy, historyczne rękopisy, eksponaty (niektóre mające ponad 100 lat), których nie powstydziłoby się żadne muzeum. To wszystko mogli zobaczyć nasi szanowni goście, którzy przybyli na obchody Powiatowego Dnia Strażaka połączonego z jubileuszem jednej z najstarszych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Polsce. Uroczyste otwarcie wystawy, której dokonał Prezes OSP Starogard Gdański dh. Łukasz Zblewski było miłym rozpoczęciem naszego święta.

alt

 Wśród gości znaleźli się miedzy innymi: Senator Andrzej Grzyb, Wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku st. bryg. Andrzej Rószkowski, wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Zygmunt Tomczonek, Starosta Starogardzki Leszek Burczyk, Prezydent Miasta Edmund Stachowicz, delegacje z jednostek OSP z terenu powiatu starogardzkiego, oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP i zakładów pracy.

alt

 Po zapoznaniu się z treścią wystawy strażacy oraz zaproszeni goście uformowali kolumnę i w rytm marszów, które zagrała orkiestra z OSP Bobowo udali się do kościoła p.w. św. Mateusza na uroczystą mszę świętą. Po mszy ponownie uformowano kolumnę i przemaszerowano spowrotem do Starogardzkiego Centrum Kultury gdzie rozpoczęła się uroczysta akademia, którą poprowadził dowódca JRG PSP. kpt. Mariusz Jaworski.

alt

 Na wstępie głos zabrali Prezydent miasta Edmund Stachowicz, oraz przedstawiciele jednostek obchodzących jubileusze – dh. Łukasz Zblewski – Prezes OSP Starogard Gdański oraz bryg. Zbigniew Kamiński – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Odczytano również życzenia, jakie strażacy otrzymali od Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Wiesława Leśniakiewicza i Waldemara Pawlak - Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP.

alt

 Kolejną częścią akademii było wręczenie orderów, awansów i odznaczeń. Nasi druhowie zostali odznaczeni:

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski: Kazimierz Burczyk

Złoty Krzyż Zasługi: Jolanta Czyryk, Bogumił Adamowski, Bogumił Czerski, Marek Liss, Wiesław Wrzesiński.

Brązowy Krzyż Zasługi: Łukasz Zblewski, Adam Szynalewski.

Złoty Znak Związku: Mieczysław Czyryk

Złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Barbara Łachacz, Daniel Glinkowski

Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Sylwia Trela , Marek Żuk, Marcin Łuszczyński, Grzegorz Turzyński, Barbara Zblewska

Brązowy medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”: Pieipórka Agnieszka, Kirschner Michał

Odznaka „Strażak Wzorowy”: Magdalena Liss, Sławomir Lewandowski

Odznaka „Za wysługę lat”:

60 – Edward Czerski

35 – Kazimierz Gdaniec

15 - Daniel Glinkowski

 Odznaczenia oraz awanse otrzymali również funkcjonariusze PSP. W imieniu odznaczonych głos zabrał dh. Kazimierz Burczyk. Swoje życzenia oraz drobne upominki przekazali przybyli goście oraz delegacje ochotniczych straży pożarnych. Po zakończeniu uroczystej akademii wszyscy zebrani udali się na skromny poczęstunek,oraz „Spotkanie strażackich pokoleń” do restauracji Słoneczna.

Foto: Lemi


 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional