Organizacja punktu ppoż. - Harcerskie Manewry Techniczno Obronne "MTO 2009" Drukuj Email
piątek, 01 maja 2009 17:40
Patrol przybył na punkt...
Test wiedzy teoretycznej
Dnia 25 kwietnia starogardzcy ochotnicy zorganizowali punkt przeciw pożarowy dla harcerzy biorących udział w Manewrach Techniczno Obronnych zorganizowanych przez Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dh .Marek i Marcin udzielają ostatnich wskazówek..
Harcerze przygotowują się do budowy linii gaśniczej..

Na prośbę Hufca ZHP w okolicach nadleśnictwa Kochanki nasi ratownicy zorganizowali ppoż punkt kontrolny w Manewrach Techniczno Obronnych. Po dotarciu do tego punktu harcerze musieli wykazać się znajomością podstawowego sprzętu oraz technik stosowanych przy walce z pożarami.

Na pierwszym stanowisku sprawdzono wiedzę teoretyczną. Harcerze musieli wymienić nazwy sprzętu przedstawionego przez strażaków a następnie omówić jego zastosowanie Wśród wystawionego sprzętu znalazły się: tłumica, stojak hydrantowy wraz z kluczem, koc gaśniczy, łom podręczny oraz gaśnica proszkowa.

 

Prawie jak strażacy..
Młodzi harcerze w akcji

 

Na drugim stanowisku odbyło się ćwiczenie praktyczne polegające na zbudowaniu linii gaśniczej. Do dyspozycji harcerzy były 2 odcinki (1 W-52 oraz W-75) oraz rozdzielacz i prądownica.

Po zakończeniu tego testu chętni mogli zapoznać się z wyposażeniem średniego samochodu gaśniczego. W roli prezentera wystąpił niezastąpiony dh. Grzegorz a jako eksponat nasz niezawodny GBA 2,5/25.

 

Dh Grzegorz prezentuje wyposażenie naszego GBA
Warto wiedzieć co w strażackim samochodzie się znajduje ;-)

 

Korzystając z okazji chcemy również przybliżyć przebieg Manewrów Techniczno Obronnych korzystając z informacji przesłanej nam przez phm. Andrzeja Aleksandrowicza:


 

W dniach 25 – 26 kwietnia 2009 roku na terenie leśnictwa Kochanki odbyły się harcerskie Manewry Techniczno Obronne. Impreza ta jest organizowana przez Komendę Hufca ZHP cyklicznie, co dwa lata. W tym roku MTO odbyły się już po raz siedemnasty.
Ideą oraz głównym celem MTO jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas całorocznej pracy w drużynach oraz zdobywanie wiedzy i doświadczeń w zakresie ratownictwa medycznego, technik survivalowych, strzelectwa sportowego, technik linowych.
W tym roku trasa wiodła ze Starogardu szlakami leśnymi aż do miejscowości Kolincz.
Harcerze podczas zmagań na trasie musieli wykazać się swoją wiedzą oraz umiejętnościami na następujących punktach patrolowych:

 

· Ścianka wspinaczkowa
· Punkt przeciw pożarowy
· Łucznictwo
· Ratownictwo medyczne
· Techniki harcerskie
· Mini Impreza Na Orientację INO
· Punkt chemiczno łącznościowy oraz technik obronnych

W tym roku udało się nam uzyskać nieocenioną pomoc w organizacji MTO i za nią chcielibyśmy podziękować: OSP Starogard Gd, która zorganizowała nam punkt przeciw pożarowy, Starogardzkiemu Bractwu Rycerskiemu, które zorganizowało nam punkt łuczniczy oraz OSiR za udostępnienie i organizację punktu wspinaczkowego. Serdecznie jeszcze raz dziękujemy za okazaną pomoc.

Po zmaganiach przyszła kolej na ogłoszenie wyników i kolejność po rozegraniu wszystkich konkurencji przedstawiała się następująco
1 miejsce patrol TAJNE AGENTY z 7 DH im. K.K. Baczyńskiego KH Starogard Gd.
2 miejsce patrol ŻÓŁTE KURCZAKI z 13 WDH im. Emilii Plater KH Starogard Gd.
3 miejsce patrol PAI – PAI z 2 SDH KH Starogard Gd.

Zakończenie oraz wręczenie nagród odbyło się na uroczystym apelu w niedzielę 26 kwietnia. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć podziękowania dla Marketu Bricomarche, DH Bona oraz Księgarni Dom Książki za okazaną pomoc i ufundowanie nagród.

 

Komendant MTO: phm Andrzej Aleksandrowicz


 

 

Foto: OSP Starogard, phm A. Aleksandrowicz

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional