
19 lutego starogardzcy ratownicy musieli się zmierzyć z zagrożeniem ekologicznym. Do PSK w Starogardzie Gdańskim wpłynęło zgłoszenie, że na strudze Kochanka widoczne są plamy substancji ropopochodnej. Na miejsce zdarzenia zadysponowano odpowiednie siły i środki - w przebiegu zdarzenia, które trwało ponad 20 godzin wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej - 36 ratowników.

Nasza OSP została zadysponowana do tego zdarzenia tuż po godz. 15. Na miejsce udaliśmy się zastępem GBA 2,5/25. Pierwszym zadaniem ratowników było powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się substancji ropopochodnej. W tym celu ustawiono zaporę pływającą sąsiedztwie drogi krajowej 22. Cześć zastępów udała się w okolicę ulicy Traugutta i Kolejowej w celu zlokalizowania wycieku. Po pracach związanych z ustawieniem zapory pływającej nasi ratownicy udali się zastępem GBA po materiał do zapór sorpcyjnych. Zadania transportowe otrzymały również SLKw z OSP Sucumin i SLDł z przyczepką lekką. W tym celu zorganizowano bele prasowanej słomy. Zostały one ustawione wzdłuż zapory pływającej, kolejne 2 wykonano jako zapory sorpcyjne w okolicy kładki i mostu nad strugą Kochanka. Wszystkie 3 miejsca, w których ustawiono zapory zasypano specjalnym, selektywnym sorbentem pływającym.

W tym samym czasie zlokalizowano i zabezpieczono studzienki kanalizacyjne, przez które przepływała zanieczyszczona woda. Czynności kontrolne były prowadzone na odcinku ulic Traugutta, Kolejowej, Kołłątaja. Sprawdzono również zajezdnię PKS i tereny PKP. Zarówno w sobotę jak i niedzielę poza strażakami na miejscu zdarzenia byli przedstawiciele Policji i zastępca prezydenta miasta.
Wszystkie 3 miejsca, w których ustawiono zapory były nadzorowane przez strażaków do czasu, kiedy wszystkie nieczystości osadziły się na materiałach sorpcyjnych. Zapory zostały zwinięte wraz z zanieczyszczonym materiałem sorpcyjnym przez wyspecjalizowaną firmę.
Miejscowe zagrożenie o charakterze ekologicznym zostało sklasyfikowane jako lokalne. Powierzchnia zanieczyszczonego rozlewiska - 300m2. Do zebrania substancji ropopochodnej zużyto ok. 50 bel sprasowanej słomy oraz 80 kg pływającego sorbentu selektywnego. Akcja trwała 20 godz. i 55 min, w tym w początkowej fazie akcji nasi ratownicy prowadzili działania przez 5 godzin. Źródło i przyczyny wycieku ustala Policja

W akcji wzięły udział następujące siły i środki:
PSP - 9 zastępów 21 ratowników
OSP - 3 zastępy, 9 ratowników
Wykaz zastępów:
PSP Starogard Gdański: GCBA 5/25 + przyczepa rat. ekologicznego , SLRd , SLRCh, SLRR , SLDł + przyczepka lekka
OSP Starogard Gdański: GBA 2,5/25 OSP Sucumin: GBA 3/32 , SLKw
Foto : Lemi
|