Trąba powietrzna w powiecie starogardzkim 14 lipca 2012 Drukuj Email
czwartek, 03 stycznia 2013 21:53


Dnia 14 lipca w godzinach popołudniowych przez południową część powiatu starogardzkiego przeszła trąba powietrzna. Szczególnie poszkodowane zostały miejscowości Wycinki, Radogoszcz i Dębia Góra w gminie Osiek oraz Stara Jania, Kopytkowo i Smętowo Graniczne w gminie Smętowo Graniczne.


Bilans żywiołu, który w każdym z tych miejsc trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund jest porażający. Jedna ofiara śmiertelna w miejscowości Wycinki ( mężczyzna przygnieciony przez domek letniskowy), 6 osób rannych, blisko 30 uszkodzonych budynków, zniszczonych ponad 100 ha lasów, uszkodzona infrastruktura,  powyrywane słupy energetyczne oraz trakcja na linii kolejowej Bydgoszcz – Tczew, co skutkowało brakiem prądu w kilkunastu miejscowościach oraz utrudnieniami w ruchu kolejowym na w/w odcinku.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło o godzinie 17:28 z terenu gminy Osiek, zaledwie 12 minut później wpłynęło pierwsze zgłoszenie z terenu gminy Smętowo Graniczne. W pierwszej kolejności do zdarzeń kierowane były zastępy z gmin dotkniętych żywiołem, gmin sąsiadujących oraz zastępy PSP Starogard Gdański. Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji oraz wraz z napływem kolejnych zgłoszeń do działań włączone zostają siły II rzutu w tym 2 zastępy OSP Starogard Gdański – GBA 2,5/25 oraz SH-18. Łącznie w pierwszym dniu zadysponowano 71 zastępów straży pożarnej i 378 ratowników. Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP oraz dowództwo JRG PSP Starogard Gdański.

14 lipca  nasze zastępy prowadziły działania na terenie gminy Smętowo Graniczne. Zastęp GBA 2,5/25 wraz z ratownikami z OSP z terenu gminy zabezpieczał zerwany dach na budynku mieszkalnym oraz gospodarczym. Zastęp SH-18 wraz z ratownikami OSP Bobowo, Skarszewy, Smętowo i Sucumin zabezpieczał 2 budynki mieszkalne, w których uszkodzone zostały dachy.

15 lipca – zastęp SH-18 brał udział w 8 zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków trąby powietrznej. W 6 przypadkach były to działania związane z usuwaniem uszkodzonych drzew wzdłuż dróg gminnych i przy budynkach oraz zabezpieczanie uszkodzonych dachów

16 lipca – zastęp SH-18 brał udział w 4 zdarzeniach związanych z usuwaniem uszkodzonych i stwarzających zagrożenie drzew – w 3 przypadkach na terenie gminy Smętowo Graniczne i w 1 na terenie gminy Osiek.

17 lipca – zastęp GBA 2,5/25 przetransportował i rozstawił namioty -Smętowo Graniczne – Wybudowanie, a zastęp SH-18 wraz z ratownikami OSP Zblewo zabezpieczał zerwany dach w Kopytkowie – oba zdarzenia na terenie gm. Smętowo Graniczne.

W związku z przejściem trąby powietrznej w dniach od 14 do 17 lipca odnotowano 81 zdarzeń. W zdarzeniach brało udział 138 zastępów i blisko 600 ratowników Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy z OSP Starogard wzięli w tym czasie udział w 17 zdarzeniach, których łączny czas trwania to 35 godzin i 40 minut.

Więcej zdjęć z akcji usuwania skutków trąby powietrznej już wkrótce w naszej Galerii

 

Linki sponsorowane

Pogoda u nas

Odwiedziło nas:

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj93
mod_vvisit_counterWczoraj122
mod_vvisit_counterW tym miesiącu341
mod_vvisit_counterW tamtym miesiącu5030
mod_vvisit_counterOgółem1981603

Użytkowników (ostatnie 20 min.): 4
Dzisiaj jest: 03 Maj, 2022

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?
 
Copyright © 2005 - 2022 OSP Starogard Gd. - Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim. Our site is valid CSS Our site is valid XHTML 1.0 Transitional